Kā pārbaudīt partneri
07.09.2009
Krīzes apstākļos daudzi apsver iespēju paplašināt savu biznesu. Kā pārbaudīt potenciālo partneri, it īpaši tad, ja viņš atrodas ārzemēs?
Virtuālie biznesmeņi
"Šodien, kad pieaug maksātnespējīgo firmu un dažāda veida krāpnieku skaits, ļoti svarīgi būtu pirms darījuma noslēgšanas pārbaudīt savu potenciālo partneri – kas tā ir par firmu un vai ir vērts ar to sadarboties”, — saka juridiskā biroja INLAT PLUS valdes priekšsēdētājs Viktors Koposovs.
Viņš pastāstīja, ka kādam klientam vajadzēja iegadāties iekārtas par summu vairāku miljonu latu apmērā. Šis klients bija izsludinājis konkursu, kuram pieteicās arī dažas ārvalstu firmas. To starpā bija kāds ļoti respektabls itālietis tulka pavadībā – ar greznu vizītkarti, dārgajā uzvalkā, pirkstā – milzīgs dimanta gredzens… Taču kad šo itālieti pārbaudīja, izrādījās, ka izņemot efektīgo ārieni, viņam nepieder pilnīgi nekas – pat birojs viņam bija virtuāls. Galu galā priekšroka tika dota kādam polim, kurš uz pārrunām bija ieradies vecos džinsos, taču viņam piederēja perspektīva augoša kompānija, kurā strādāja pusotrs tūkstotis darbinieku.
Dažreiz ir vērts pārbaudīt pašam savu firmu – it īpaši ja tā atrodas zonā ar atviegloto aplikšanu ar nodokļiem. Kāds latviešu biznesmenis, kuram pieder kompānija Kiprā, iedeva bankai vairākus simtus eiro trasta pārvaldē. Kad pēkšņi sākās krīze, šis cilvēks gribēja dabūt atpakaļ savu naudu. Juristi iesaistījās pārrunās, sastādīja līguma projektu par naudas atgriešanu ar ļoti stingriem nosacījumiem, kuriem banka negaidīti piekrita bez īpašiem iebildumiem. Tieši tas arī likās aizdomīgi, jo parasti bankas strīdas par katru komatu. Dokumentu parakstīšana tika apstādināta un, ar kompānijas īpašnieka piekrišanu, pārbaudīja viņa Kipras kompāniju. Izrādījās, ka šī kompānija jau divus gadus ir slēgta, jo latviešu pārvaldnieks, kuram regulāri bija jāveic iemaksas kipriešiem par kompānijas uzturēšanu, nebija to darījis. Banka to zināja, tāpēc uzreiz piekrita visiem līguma noteikumiem, apzinoties, ka darījums var tikt atzīts par spēkā neesošo. Rezultātā konflikts tika atrisināts ar cesijas palīdzību.
Viktors Koposovs pastāstīja, ka ārvalstu kompānijas INLAT PLUS pārbauda, izmantojot sava britu partnera RM Group sagatavoto elektronisko datu bāzi, kurā atrodama informācija par lielu kompāniju skaitu no visas pasaules. Aizpildot pieteikumu inlatplus.lv mājas lapā, var saņemt informāciju par kompānijas vadību, tās vēsturi, dažāda veida finansiālo informāciju, ziņas par saistītajām kompānijām, aktīvām ķīlām, stabilitātes novērtējumu u.t.t. Šī pakalpojuma cena ir sākot ar 20 LVL atkarībā no informācijas apjoma.
/ Natālija Vasiljeva, Bizness&Baltija /
Patika informācija? Dalīties